Komentář Česko je na hranici války.

Ekonomika musí odpovědět

, seznamzpravy.cz

Komentátor

Co dělat při jaderném útoku. Úřad vydal pro Čechy preventivní doporučení

Státní úřad pro jadernou bezpečnost radí, aby si každý našel, kam se může v případě jaderného útoku schovat.

15:37

aktualizováno • 17:07

Státní úřad pro jadernou bezpečnost věří, že je pravděpodobnost útoku v souvislosti s ruskou hrozbou mizivá. Přesto kvůli četným dotazům vydal sérii doporučení – připravit zavazadlo, vyhledat kryt, schovat se a čekat.

Článek

Poté, co v neděli ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti, reaguje na prohlášení i český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Kvůli mnoha dotazům veřejnosti sestavil návod, jak se co nejlépe před jaderným útokem ochránit.

„Pevně věříme, že pravděpodobnost (útoku, pozn. aut.) je mizivá,“ uvedl ale SÚJB na svých internetových .

První radou je, že by si každý občan měl zjistit, kde se nacházejí bezpečná útočiště nebo kryty civilní ochrany. Kompletní seznam úkrytů je uveřejněný na stránkách hasičského sboru, kvůli enormnímu zájmu má však momentálně technické potíže. Seznam však stejně neobsahuje konkrétní adresy krytů, z bezpečnostních důvodů. Ty by se lidé dle hasičů včas dozvěděli.

„Pokud je vyhlášena všeobecná varovná výstraha, tak je vždycky doplněna následnou informací, jak občané mají postupovat,“ popisuje mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. A může to být různými způsoby – místním rozhlasem, televizí nebo z megafonů hasičských a policejních vozů.

Weby jsou přetížené

Upozornění pro čtenáře: Internetové stránky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost i Hasičského záchranného sboru jsou přetížené a nemusí fungovat. Plné znění zprávy SÚJB je přiloženo níže.

Doporučení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (foto)